رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 29 مهر 1394 - 12:29
  • کد خبر : ۳۹
  • چاپ خبر : رزمایش پدافند غیرعامل در تمام استانها برگزار می‌شود
نسخه چاپيارسال به دوستان محبی در نشست خبری

رزمایش پدافند غیرعامل در تمام استانها برگزار می‌شود

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: در هفته پدافند غیرعامل، رزمایش‌هایی در تمامی استان‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن محبی معاون فرهنگی و اطلاع رسانی سازمان پدافند غیرعامل و سخنگوی این سازمان در نشست خبری که در محل این سازمان برگزار شد به تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌ها جهت برگزاری هفته پدافند غیرعامل پرداخت.

محبی گفت: اولین دانشجوی دوره دکترای مدیریت راهبردی پدافند غیرعامل از دانشگاه دفاع ملی فارغ التحصیل شد. همچنین اولین دوره کارشناسی ارشد اقتصاد مقاومتی طی هفته پدافند غیرعامل در دانشگاه مالک اشتر افتتاح خواهد شد؛ این در حالی است که برای اولین بار سازمان پدافند غیرعامل اقدام به راه اندازی این رشته کرده است.

وی با بیان اینکه اقدامات جدیدی که لازم است در هفته پدافند غیرعامل اتخاذ شود را در این هفته مرور خواهیم کرد، خاطر نشان کرد: در هفته پدافند غیرعامل اقداماتی که نمادین بوده و به صورت نمایشی است را دنبال خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل با تاکید براینکه امسال چهارمین سال گرامیداشت پدافند غیرعامل است، افزود: بنا داریم تا با طرح های جدیدی این هفته را پیش ببریم طرح هایی که براساس مفاد اساسنامه ما را یک سازمان لشکری و کشوری تعریف می کند.

وی ادامه داد: در هفته پدافند غیرعامل که آغازش از ۴ آبان و تا ۱۰ آبان ادامه خواهد یافت به خوبی به حوزه های ماموریتی سازمان پدافند غیرعامل خواهیم پرداخت.

محبی یادآور شد: شعار هفته پدافند غیرعامل، «پدافند غیرعامل؛ مصون سازی کشور با همدلی و همزبانی ملت و دولت» انتخاب شد البته برای هر روز هفته شعارهایی را پیشنهاد و مصوب کردیم که عبارتند از:

دوشنبه: اقتدار ملی در سایه پیشرفت علم و دانش بومی پدافند غیرعامل.

سه‌شنبه: جامعه سالم محور پایداری ملی.

چهارشنبه: ارتقاء آمادگی، اقتدار درونزا و امنیت پایدار.

پنج‌شنبه: اقتصاد مقاومتی با همدلیو همزبانی دولت و ملت.

جمعه: مدیریت جهادی و بسیج و مصون‌سازی جامعه.

شنبه: استانداردسازی، مقاوم‌سازی و زیرساخت‌ها و سرمایه‌های ملی.

یکشنبه: مصون‌سازی سرمایه‌های ملی در فضای سایبری.

وی با تاکید براینکه پدافند غیرعامل توانسته این دانش را در داخل کشور به طور قابل ملاحظه ای بومی و ارتقا ببخشد، تصریح کرد: دستورالعمل هفته پدافند غیرعامل با امضای رئیس ستاد کل به همه سازمان ها و دستگاه های کشوری و لشکری ابلاغ شد؛ در این دستورالعمل آنچه که باید در دستور کار دستگاه ها اتفاق بیفتد پیش بینی شده است؛ همچنین ما در آنجا اهداف، مستندات، سطوح برنامه ها و سیاست ها را قید کرده ایم.

معاون توسعه فرهنگی و اطلاع رسانی سازمان پدافند غیرعامل در تشریح اهداف هفته پدافند غیرعامل، تصریح کرد: هفته پدافند غیرعامل که طی دستورالعملی برای دستگاه های کشوری و لشکری ارسال شده عبارت است از گفتمان سازی و فرهنگ سازی پدافند غیرعامل در سطح جامعه؛ معرفی ضرورت ها و کارکردهای پدافند غیرعامل در طی سالی که گذشت؛ آگاه سازی مردم و ارائه گزارش عملکرد توسط سازمان های کشوری و لشکری؛ زمینه سازی برای مشارکت مردم همکاری مسئولین و نخبگان در حوزه پدافند غیرعامل و مشارکت فکری نخبگان و صاحب نظران در پاسخگویی به نیازهای جامعه از جمله اهداف سازمان پدافند غیرعامل در هفته پیش رو است.

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه هدفی که برای این سازمان اهمیت بیشتری دارد گفتمان سازی و فرهنگ سازی مفاهیم سازمان پدافند غیرعامل است، تاکید کرد: در هفته پدافند غیرعامل تمرکزمان بر فرهنگ سازی است تا بتواند مفاهیم پدافند در جامعه به خوبی مشخص شود برهمین اساس امسال یک ورود جدی به حوزه تولیدات رسانه ای داریم.

وی خاطرنشان کرد: تدوین و ساخت یک سریال ۱۳ قسمتی در حوزه پدافند زیستی، ساخت مستندات مختلف در سازمان صدا و سیما و پخش آن در هفته پدافند غیرعامل، گفتگو و مصاحبه های زنده رئیس سازمان پدافند غیرعامل در شبکه های مختلف اعم از رادیو و صدا و سیما در حوزه های تخصصی برای مردم و هم چنین حضور ۳۰ کارشناس در معاونت صدا و ۳۰ کارشناس در معاونت سیما معرفی می کنند تا بتوانند بخشی از آنچه را که در سازمان پدافند غیرعامل می افتد را اعلام کنند.

محبی افزود: سطوح برنامه‌هایی که برای هفته پدافند غیرعامل در نظر گرفته شده در سطح ملی، دستگاهی و استانی تعریف شده است؛ سطح ملی به دو سطح ستادی و قرارگاهی تقسیم می شود به نحوی که برنامه هایی که توسط معاونت های ما تولید می شوند ستادی و اقداماتی که توسط قرارگاه ها صورت می گیرد را قرارگاهی می دانیم.

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: در سطح دستگاهی ما یک سازمان لشکری و کشوری تعریف می شویم عقبه های این سازمان هم در سازمان نیروهای مسلح که معمولا ذیل معاونت مهندسی این دستگاه ها یک معاونت و مدیریت تحت عنوان پدافند غیرعامل تعریف می شود که البته اقداماتی خوبی در این راستا انجام داده اند.

محبی خاطرنشان کرد: مسئولیت اصلی پدافند غیرعامل اعم از استانداری ها شخص استاندار است و در وزارتخانه ها شخص وزیر مسئول پیگیری امور پدافند غیرعامل که از طرف خودشان فردی را مامور می کنند تا این مهم را محقق کنند.

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل در ادامه تصریح کرد: در سطح دستگاهی و استانی چند محور مهم در اجرای پدافند غیرعامل را پیش بینی کرده ایم که یکی از محورها تشکیل ستاد بزرگداشت هفته پدافند غیرعامل است؛ این ستاد در همه دستگاه ها با حضور معاونین مختلف دستگاه ها تشکیل می شود تا بتواند کار وظایف را انجام دهد.

وی در ادامه تاکید کرد: پخش محصولات تخصصی در هفته پدافند غیرعامل از جمله برنامه های مهم در پدافند غیرعامل است تا همه دستگاه ها بتوانند امور تبلیغاتی خود را در این هفته به معرض نمایش بگذارند.

معاون توسعه فرهنگی و اطلاع رسانی سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: حوزه آموزش و پژوهش و تجلیل از پایان نامه های برتر و کتاب های برتر از دیگر محورهای اجرایی هفته پدافند غیرعامل است.

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: ما هر ساله معمولا تجهیز کتابخانه های سازمان ها را بررسی قرار می دهیم که قرار است در هفته پدافند غیرعامل این اتفاق رخ دهد همچنین تلاش داریم تا شعارهای پدافند غیرعامل در فیش حقوقی آبان ماه بسیاری از وزارتخانه های کشوری و لشکری قید شود.

محبی بیان کرد: همچنین در جلسه ای که با سازمان صدا و سیما داشتیم توافق شد تا تولیدات رسانه ای ما در این سازمان پخش شود و همچنین صدا و سیما مراکز استانی به این مهم بپردازند؛ برگزاری رزمایش ها در تمامی استان ها از دیگر محورهای اجرایی هفته پدافند غیرعامل است.

وی در ادامه تاکید کرد: قرار است برنامه صبحگاهی در طول هفته پدافند غیرعامل در میان حدود ۷۰۰ مدرسه در کل کشور و یک مدرسه نمونه در تهران داشته باشیم.

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل بیان کرد: پیش از خطبه های نماز جمعه در هفته پدافند غیرعامل مسئول سازمان پدافند غیرعامل سخنرانی خواهد کرد؛ سخنرانی سردار جلالی پیش از خطبه نماز جمعه روز هشتم آبان ماه انجام خواهد شد.

محبی در ادامه تاکید کرد: افتتاح مرکز درمانی شیمیایی در بیمارستان بقیه الله (عج) در هفته پدافند غیرعامل در دستور کار قرار خواهیم داد همچنین دیدار با مراجع عظام تقلید، برگزاری رزمایش ها و همایش ها در تمام سطوح از برنامه های هفته پدافند غیرعامل است.

وی با بیان اینکه حوزه سایبری حوزه بسیار با اهمیتی است، افزود: به همین لحاظ ما قرارگاه سایبری را تشکیل دادیم و در این حوزه شاهد سه سطح خانواد ها، دستگاه ها و دیگر سطح ملی هستیم؛ در حوزه پدافند غیرعامل ما آن سطح راهبردی و کلان کشوری را مدنظر قرار می دهیم تا اگر قرار باشد زیرساخت های کشور مورد حمله و نفوذ دشمن قرار گیرد این وظیفه قرارگاه سایبری است که با آن مقابله کند؛ به طور مثال اگر قرار باشد زیرساخت های بانکی و اقتصادی ما مورد صدمه دشمن قرار گیرد ما در آن ورود پیدا خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به گوشی های هوشمند و تهدیدات مربوط به این گوشی ها یادآور شد: از نظر ما گوشی های هوشمند هم برای مدیران و هم برای خانواده ها تهدیدآفرین هستند از این رو باید به توصیه هایی که در این زمینه می شود توجه کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دامنه ماموریت سازمان پدافند غیرعامل به مرور زمان با تحول تهدیدات گسترش خواهد یافت از این رو این سازمان یک سازمان متنوع، پویا و منعطف است چرا که طی ۱۲ سال عمر خود همواره ماموریت های جدیدی را تجربه کرده است همچنین باید گفت جنس پدافند غیرعامل با مدیریت بحران متفاوت بوده از این رو شاید اجازه ادغام این دو سازمان داده نشود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه