رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 29 مهر 1394 - 12:20
  • کد خبر : ۳۴
  • چاپ خبر : ایران از نقش‌آفرینی روسیه در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کند
لاریجانی پیش از سفر به روسیه

ایران از نقش‌آفرینی روسیه در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کند

رئیس مجلس گفت: ما از نقش‌آفرینی روسیه در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم، مخصوصا از این جهت که دید واقع‌بینانه به موضوع دارند.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) پیش از ترک تهران به مقصد «سوچی» در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران با اشاره به اهدافش از سفر به روسیه، اظهار داشت: سفر کوتاه یک روزه و در واقع ۲۴ ساعته به روسیه داریم و در آنجا یک کنفرانس درباره مسائل جنگ و صلح و تهدیدات مهم جهانی و منطقه برگزار می‌شود، در این کنفرانس میهمانانی از کشورهای مختلف شرکت می‌کنند که بنده نیز سخنرانی خواهم کرد.

وی همچنین با اشاره به بحران‌های منطقه‌ای گفت: با توجه به بحران‌های مهمی که در منطقه وجود دارد، طبیعتاً یکی از محورهای بحث ما در این کنفرانس بهم ریختگی شرایط امنیت منطقه است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در این شرایط طبعاً احتیاج به همگرایی و نقش‌آفرینی کشورهای مسئولیت‌پذیر در این موضوع وجود دارد.

وی با بیان اینکه باید از فرصت این کنفرانس استفاده کرد، افزود: وقت را باید مغتنم شمریم و تحلیل روشنی در این کنفرانس از منظر خودمان ارائه کنیم، البته دیگران هم نظراتی در این زمینه دارند، بنابراین باید اراده‌ها به حل مسائل پیچیده منطقه معطوف شود.

لاریجانی بر همین اساس با بیان اینکه می‌توان از این فرصت استفاده کرد و مذاکراتی با مسئولان مربوطه تا حدی که زمان وجود دارد، داشته باشیم، تصریح کرد: در شرایط فعلی با توجه به فضایی که در منطقه وجود دارد و ماجراجویی‌هایی که شکل گرفته و ادامه پیدا می‌کند، ما از نقش‌آفرینی روسیه در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم، مخصوصاً از این جهت که این کشور یک دید واقع‌گرایانه به این موضوع دارد. روسیه پس از درخواست دولت سوریه به کمک آنها شتافتند، آن‌ها یک روال قانونی و منطقی را دنبال کردند.

وی توضیح داد: مبارزه با تروریست موضوع تاکتیکی و مقطعی نیست، با توجه به جریان‌های تروریستی در منطقه، باید یک طرح مدون و نسبتاً طولانی‌تری را در نظر بگیریم لذا هر چه در این زمینه با کشورهای ذی‌نفوذ گفت‌وگو داشته باشیم به مسئولیت و آرامش منطقه کمک می‌کند.

علی لاریجانی یاداور شد: طی یکسال گذشته ائتلاف‌هایی در این خصوص به وجود آمد ولی نتوانستند تأثیرگذاری روشنی به هر دلیلی داشته باشند، همین موضوع باعث جری‌تر شدن تروریست‌ها در منطقه شد، بنابراین این ائتلاف‌ها نه تنها فایده‌ای نداشت بلکه به جری‌تر شدن تروریست‌ها کمک کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین حضور کشورهایی که نقش مثبتی برای ایجاد امنیت در منطقه داشته باشند، مهم است و ما از این فرصت برای گفت‌وگوها در این باره می‌توانیم استفاده کنیم. القاعده ملاقات‌هایی در ظرف زمانی محدود خواهیم داشت.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه